U.S. House of Representatives Energy and Commerce Committee Elect Roster
As of January 15, 2019
Chairman: Rep. Frank Pallone, Jr. (D-NJ)
Ranking Member: Rep. Greg Walden (R-OR)
Vice Chair: Rep. Yvette Clark (D-NY)
Subcommittee Leadership:
- Communications and Technology
- Subcommittee Chairman: Rep. Mike Doyle (D-PA)
- Subcommittee Ranking Member: Rep. Bob Latta (R-OR)
- Consumer Protection and Commerce
- Subcommittee Chairman: Rep. Jan Schakowsky (D-IL)
- Subcommittee Ranking Member: Rep. Cathy McMorris Rodgers (R-WA)
- Energy
- Subcommittee Chairman: Rep. Bobby Rush (D-IL)
- Subcommittee Ranking Member: Rep. Fred Upton (R-MI)
- Environment and Climate Change
- Subcommittee Chairman: Rep. Paul Tonko (D-NY)
- Subcommittee Ranking Member: Rep. John Shimkus (R-IL)
- Health
- Subcommittee Chairman: Rep. Anna Eshoo (D-CA)
- Subcommittee Ranking Member: Rep. Michael C. Burgess, M.D. (R-TX)
- Oversight and Investigations
- Subcommittee Chairman: Rep. Diana DeGette (D-CO)
- Subcommittee Ranking Member: Rep. Brett Guthrie (R-KY)
Below is the full Democratic majority elect roster for the six Energy and Commerce subcommittees in the 116th Congress. Republican minority subcommittee rosters will be announced at a later date.
Democratic SUBCOMMITTEE ROSTERS
Subcommittee on Communications and Technology
Mike Doyle (PA) – Chair
Jerry McNerney (CA)
Yvette Clarke (NY)
David Loebsack (IA)
Marc Veasey (TX)
A. Donald McEachin (VA)
Darren Soto (FL)
Tom O’Halleran (AZ)
Anna Eshoo (CA)
Diana DeGette (CO)
G.K. Butterfield (NC)
Doris Matsui (CA)
Peter Welch (VT)
Ben Ray Luján (NM)
Kurt Schrader (OR)
Tony Cárdenas (CA)
Debbie Dingell (MI)
Frank Pallone, Jr. (NJ) – Ex Officio
Subcommittee on Consumer Protection and Commerce
Jan Schakowsky (IL) – Chair
Kathy Castor (FL)
Marc Veasey (TX)
Robin Kelly (IL)
Tom O’Halleran (AZ)
Ben Ray Luján (NM)
Tony Cárdenas (CA)
Lisa Blunt Rochester (DE)
Darren Soto (FL)
Bobby Rush (IL)
Doris Matsui (CA)
Jerry McNerney (CA)
Debbie Dingell (MI)
Frank Pallone, Jr. (NJ) – Ex Officio
Subcommittee on Energy
Bobby Rush (IL) – Chair
Scott Peters (CA)
Mike Doyle (PA)
John Sarbanes (MD)
Jerry McNerney (CA)
Paul Tonko (NY)
David Loebsack (IA)
G.K. Butterfield (NC)
Peter Welch (VT)
Kurt Schrader (OR)
Joseph P. Kennedy III (MA)
Marc Veasey (TX)
Ann Kuster (NH)
Robin Kelly (IL)
Nanette Barragán (CA)
A. Donald McEachin (VA)
Tom O’Halleran (AZ)
Lisa Blunt Rochester (DE)
Frank Pallone, Jr. (NJ) – Ex Officio
Subcommittee on Environment and Climate Change
Paul Tonko (NY) – Chair
Yvette Clarke (NY)
Scott Peters (CA)
Nanette Barragán (CA)
A. Donald McEachin (VA)
Lisa Blunt Rochester (DE)
Darren Soto (FL)
Diana DeGette (CO)
Jan Schakowsky (IL)
Doris Matsui (CA)
Jerry McNerney (CA)
Raul Ruiz (CA)
Debbie Dingell (MI)
Frank Pallone, Jr. (NJ) – Ex Officio
Subcommittee on Health
Anna Eshoo (CA) – Chair
Eliot Engel (NY)
G.K. Butterfield (NC)
Doris Matsui (CA)
Kathy Castor (FL)
John Sarbanes (MD)
Ben Ray Luján (NM)
Kurt Schrader (OR)
Joseph P. Kennedy III (MA)
Tony Cárdenas (CA)
Peter Welch (VT)
Raul Ruiz (CA)
Debbie Dingell (MI)
Ann Kuster (NH)
Robin Kelly (IL)
Nanette Barragán (CA)
Lisa Blunt Rochester (DE)
Bobby Rush (IL)
Frank Pallone, Jr. (NJ) – Ex Officio
Subcommittee on Oversight and Investigations
Diana DeGette (CO) – Chair
Jan Schakowsky (IL)
Joseph P. Kennedy III (MA)
Raul Ruiz (CA)
Ann Kuster (NH)
Kathy Castor (FL)
John Sarbanes (MD)
Paul Tonko (NY)
Yvette Clarke (NY)
Scott Peters (CA)
Frank Pallone, Jr. (NJ) – Ex Officio